Gustáv Murín, aktuálně pověřený ředitel Slovenského literárneho centra, se ocitl ve středu pozornosti médií, odborné veřejnosti i politiků po svém vystoupení na mezinárodním knižním veletrhu Svět knihy v Praze. Z kulturní debaty se během několika minut stala politická rozbuška, která spustila vlnu nevole a vyvolala silné reakce i mimo literární komunitu.
V rámci panelové diskuse, která měla původně reflektovat česko-slovenské literární vztahy, Murín náhle odbočil k tématům, která s literaturou souvisela jen okrajově. Jeho slova však nenechala nikoho chladným.
Výroky, které šokovaly publikum
Murín otevřeně přirovnal feminizmus k nacizmu a dodal, že „feminizmus určitě není mrtvý“, čímž podle přítomných relativizoval rovnoprávnost žen a moderní snahy o genderovou rovnost. Tím ale jen začal.
V následné pasáži zpochybnil i aktuální bezpečnostní hrozby: „Vytváří se tu hysterie typu ‚napadne nás Rusko‘. Jak by se sem vůbec dostali? To by museli pádlovat po Donu,“ prohlásil ironicky.
Největší pobouření však vyvolal výrok, v němž označil bývalého českého prezidenta Václava Havla za bábku jiných mocností. Publikum okamžitě reagovalo hlasitým nesouhlasem a diskuse byla předčasně ukončena.
Celý incident zaznamenala novinářka Ivana Svobodová z týdeníku Respekt, která Murína po skončení požádala o komentář. Ten však reagoval podrážděně a začal se vyhýbat odpovědím.
Co následovalo po vystoupení? A jak Murín reagoval na kritiku médií?
Výroky Gustáva Murína nezůstaly bez odezvy – rozpoutaly silnou veřejnou debatu a zasáhly i do politického prostoru. Jak se Murín bránil a proč začal vyhrožovat právníky?