Hejtman Libereckého kraje Martin Půta dodal: „Nápady jako vznik nějakých komisařů, kteří by za hejtmany řídili některé situace, to jsme museli logicky odmítnout.“
Příkladem nejasného financování je situace po havárii vlaku v Hustopečích, kdy hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk váhal s vyhlášením stavu nebezpečí kvůli možným finančním dopadům. Netolický k tomu řekl: „Všimněte si, proč olomoucký hejtman Okleštěk nechtěl vyhlásit po havárii benzenu v Hustopečích stav nebezpečí. Má to jednoduchý důvod. Protože ve chvíli vyhlášení jdou všechny náklady s tím spojené za krajem.“
Ministerstvo vnitra ovšem tvrdí, že současný systém krizového plánování zahrnuje tzv. typové plány. Podle mluvčího ministerstva Miroslava Jašurka: „Již nyní se tedy stát na takovéto situace připravuje a má stanoveny postupy, zásady a opatření pro specifické typy událostí.“
Hejtmani ale trvají na tom, že krizová legislativa je zastaralá. Netolický poznamenal: „Reforma je ale bez pochyb třeba, protože legislativa je zastaralá, je více jak 20 let stará.“
Ministr Rakušan zároveň oznámil plán rozeslání brožury přežití. Jejím cílem je pomoci občanům během prvních tří dnů krize. Rakušan uvedl: „Probíhají debaty o formě distribuce. Samozřejmě chceme, aby byla masivní, tedy aby se brožura dostala do všech domácností v této zemi, přičemž tedy bychom na to alokovali finanční prostředky.“
Hejtmani varují před možným zneužitím brožury pro politické účely. Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová řekla: „Je neskutečné, že to není. Kraje to odmakaly, daly mu veškeré podklady a on nic.“
Rakušan reagoval: „Určitě není problém, aby brožuru předtím, než bude distribuována, kdokoliv viděl. Jsme už v pokročilé fázi, kdy se kompletují texty a procházejí odbornou revizí, ať již naší interní, tedy třeba od hasičů, ale i od externích expertů. Nechceme, aby použitý jazyk byl »úředničtina«, ale aby si lidé materiál přečetli a nechali si ho doma.“
Hejtmani chtějí jasná pravidla a peníze
Hejtmani se shodují, že krizové situace nelze zvládat bez jasného rozdělení kompetencí a nastavení financování. Martin Půta zdůraznil: „Samozřejmě věřím, že vláda se s Olomouckým krajem domluví, ale jako čistě dle legislativy: Olomoucký kraj vyhlásil, Olomoucký kraj platí. A tohle je prostě věc, kterou nemůže sám zvládnout ani Olomoucký kraj, ani Hustopeče nad Bečvou.“
Jan Grolich dodal: „Když přijde krize, musíte ji řešit hned bez ohledu na okolnosti.“
Hejtmani proto volají po zodpovědném přístupu státu a jasně stanovených pravidlech, která by předcházela nedorozuměním v krizových okamžicích. Ministr vnitra mezitím trvá na tom, že stát je připraven – ovšem kraje to vidí jinak. Jak se situace vyvine a kdo nakonec rozhodne o podobě krizové legislativy?