Home Aktuální Bitcoin, drogy a špinavé peníze ve vládě?! Rezignace Blažka je jen začátek – opozice mluví o lavině!

Bitcoin, drogy a špinavé peníze ve vládě?! Rezignace Blažka je jen začátek – opozice mluví o lavině!

by Katarina R.
Foto: facebook.com

Temná historie a otazníky nad budoucností

Blažkův pád je bezpochyby jeden z nejvýraznějších momentů současné vládní krize. Opozice v čele s ANO se okamžitě pustila do analýzy širších souvislostí – a výsledky nejsou lichotivé. Podle Aleny Schillerové jde o další z mnoha důkazů, že ODS neumí řešit své vlastní skandály, ale pouze čeká, „až to přejde“. Tentokrát to ale nemusí stačit.

ODS si podle opozice už dlouho nese nálepku „strany kauz“, která sahá až do devadesátých let. Privatizace Mostecké uhelné, kauzy ProMoPro, IZIP, Opencard či dopravní podnik – seznam afér je dlouhý. A co je ještě znepokojivější: nikdo nebyl pravomocně odsouzen. Vše skončilo buď u ledu, nebo pod stolem.

Schillerová ve svém vystoupení zmínila, že Blažek není výjimkou, ale spíš logickým pokračováním této linie. „On není odtržený případ. On je výsledkem prostředí, kde se korupce stala rutinou,“ říká. Rezignace tak podle ní slouží jen jako pokus o izolaci problému, než se začne šířit dál.

A právě to je teď klíčová otázka: co bude dál? Podle informací z politického zákulisí se začínají objevovat signály, že policejní orgány už nějakou dobu sledují pohyby určitých prostředků propojených s lidmi napojenými na ODS – a to nejen na ministerstvu spravedlnosti. Některé informace údajně směřují i k ministerstvu financí nebo dokonce k Úřadu vlády.

Ministr financí Zbyněk Stanjura i premiér Petr Fiala zatím mlčí. Oba se sice pokusili o uklidnění situace standardními frázemi o „důvěře ve vyšetřování“ a „transparentnosti“, ale právě jejich jména se začínají skloňovat čím dál častěji v souvislosti s tím, co se mohlo skutečně odehrávat v zákulisí.

Opoziční lídři hovoří otevřeně o systémovém selhání. Podle nich je potřeba spustit nejen politickou, ale i právní odpovědnost za to, že se přes oficiální instituce mohly „prát“ kryptoměny v hodnotě miliard. Všechny oči se nyní upírají na vyšetřovatele, ale také na média, která mohou celý případ rozkrýt do hloubky.

Veřejnost je mezitím rozdělená. Část lidí považuje Blažka za obětního beránka, jiní jej viní z toho, že se pokusil využít svého postavení pro osobní zisk. Ale ať už byla jeho role jakákoli, jedna věc je jasná: padla politická hlava, která měla mít ve společnosti funkci strážce spravedlnosti.

Zůstává otázkou, zda bude následovat efekt domina. Budou se odhalovat další jména? Přijdou další rezignace? A co na to voliči, kteří už za pár měsíců rozhodnou o budoucnosti české politické scény?

Pokud se ukáže, že o praktikách Blažka věděli i jiní, může jít o zásadní bod zlomu. Nejen pro ODS, ale pro celý systém, v němž je důvěra veřejnosti otřesena každou další aférou.

A jak říká sama Schillerová:
„Doufají, že se jim podaří větev přeříznout dřív, než vyvrátí celý strom.“

You may also like

Leave a Comment